I zbanowali Samsunga tralalala….

No to ciekawa wiadomość – życzenie Apple by zabronić sprzedaży Samsunga Galaxy Tab w końcu się spełniło dzięki decyzji Sędziego Okręgowego pani Lucy Koh. To pierwsze tak poważne wielkie zwycięstwo Apple na swoim macierzystym rynku,na którym od 2010 trwa wojna patentowa między obiema korporacjami.

Samsung Galaxy Tab, napędzany przez system Androida uchodzi za głównego rywala iPada chociaż patrząc po jego udziale w rynku dzierży bardzo odległe drugie miejsce. Wiadomo, w Stanach myślimy „tablet” mówimy „iPad” i ta sytuacja się nie zmienia od czasu gdy pierwsza wersja tabletu Apple zadebiutowała na rynku.

Co ciekawe decyzję wydała ta sama pani Sędzia, która wcześniej odrzucała podobne wnioski Apple przeciwko tabletowi Samsunga i jego telefonom z serii Galaxy. Jednakże gdy Apple wniosło zażalenie Sąd Apelacyjny nakazał Jej raz jeszcze przyjrzeć się wnioskowi firmy z Cupertino. Sprawa nie jest jednakże tak ostateczna jakby się wydawało. Decyzja wejdzie w życie dopiero gdy Apple zapłaci kaucję w wysokości 2,6 mln $ na wypadek pokrycia strat Samsunga,na wypadek gdy „if the injunction turns out to be wrong”.

Co dalej? Samsung zapewne się odwoła się do Sądu Apelacyjnego w Waszyngtonie,DC który posiada wyłączne prawo rozstrzygania sporów dotyczących własności intelektualnej.

Nie ukrywam że jestem w tej batalii po stronie Apple. Słyszałem już opinie w polskiej blogosferze że przecież dzisiaj każdy od każdego kopiuje mniej lub bardziej. Ale jednak…ciekawostką jest fakt że zanim Apple nie pokazało iPhone’a jakoś żadna firma nie wiedziała jak zrobić smartfon z ekranem dotykowym, jakoś żadna firma nie pokazała ikonkowego interfejsu itp. Samsung może i robi dobre telewizory ale w tym segmencie rynku potrafi jedynie kopiować, a że kopia to nie oryginał to widać – żadna inna firma nie próbuje zalać rynku telefonów taką masą modeli, wśród których nawet najbardziej obeznani klienci zaczynają się powoli gubić. Wspieranie systemu Android oznacza że do telefonów wciąż ładuje się lepsze procesory, karty graficzne a interfejsowi i tak daleko do płynności działania. W końcu Android to tylko Linux na Javie. Ale za to cała masa Androidowych onanistów dostaje kolejne zabawki i mogą się nadal podniecać cyferkami.

Miejmy nadzieje że chociaż Microsoft niczego nie spieprzy ze swoim Surface i skutecznie zniechęci userów do korzystania z Androida na tabletach.

Źródło:
Macgasm via Reuters

Reklamy