Animacje przy użyciu telefonu komórkowego :)

Telefon komórkowy to bardzo przydatne narzędzie,zwłaszcza gdy mamy do czynienia ze smartfonem. Przy pewnej dozie pomysłowości może być on nieocenioną pomocą dla artystów wszelkiej maści. Myśleliście kiedyś jak zrobić dobry film komórką, albo animację? W ramach odbywającego się w Poznaniu V Miedzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych „Animator” można było wysłuchać ciekawego wykładu Portugalczyka Abiego Feijo dotyczącego tworzenia animacji przy użyciu telefonów komórkowych. Wykład odbył się 16 lipca o 2130 w pawilonie Nowa Gazownia.

Z początku pan Feijo zauważył iż jesteśmy teraz w doskonałej sytuacji,bowiem każdy posiada komórkę. Co więcej, ta komórka posiada z pewnością też aparat i to dobrej jakości. Jednak przewaga obecnego artysty nad dawniejszym wynika z tego, iż dzisiaj zarówno kamera filmowa jak i aparat cyfrowy korzystają z tego samego kompatybilnego medium do zapisu. Kiedyś, taśma filmowa i taśma fotograficzna mimo że zapis na nich odbywał się tą samą techniką nie były medium „wymiennym” – nie dało się tak po prostu zrobionych zdjęć wmontować do filmu lub klatek filmowych przerobić na zdjęcie.
Dzisiaj sytuacja jest diametralnie odmienna co pozwala każdemu amatorowi stworzyć także małe dzieło sztuki.

Proste metody animacji

Interesujące efekty uzyskać można nie stosując wcale wyrafinowanych narzędzi. Najprostszym efektem jest wykonanie sekwencji zdjęć i wrzucenie jej do komputera celem dodania np odpowiedniej muzyki. Właściwie na iphonach ten etap można również pominąć ze względu na dostępność świetnych narzędzi takich jak iMovie,GarageBand itp.

Filmując albo focąc komórką należy zauważyć ,że nie będziemy może mieli do dyspozycji statywu. Dodatkowy ruch może stanowić element niepożądany ale można wykorzystać go w celach artystycznych i np samemu celowo zmieniać własną pozycję dookoła obiektu.

image

Abi Feijo pokazał że zrobienie animacji może zająć niewiele czasu fotografując rankiem buty w swoim pokoju hotelowym.

Czym robić animacje na iOS

Dzisiejszy artysta może korzystać z calej masy aplikacji na telefony komórkowe napisanych właśnie do wspomagania własnego procesu twórczego. Abi Feijo przyznaje że wybrał tylko niektóre,gdyż codziennie dochodzą nowe i co ważne nie są one drogie. Wspomniał że najdroższa appka jaką zakupił miała cenę w okolicy 5 dolarów co jest trochę więcej niż kubek dobrej kawy ( zapewne w Starbucksie ^^).
Wśród polecanych aplikacji wymienił:

Porto Visto for iPhone

Image

Animacji przy użyciu iphonów poświęcane są osobne warsztaty w Porto. Efektem jednego z nich są filmy zrobione wyłącznie przy użyciu aplikacji iTime Lapse.

Kotek

Animację można także rysować na iPhonie. Efektem jest np taki maleńki efekt z kotem :

Projekt Flipbook

Kolejny ciekawy projekt zrealizowany ze studentami w Porto nosił nawę Flipbook. Flipbook to zabawa, z którą każdy z nas miał kontakt w dzieciństwie. Polega na narysowaniu na kartkach notesika poszczególnych klatek animacji następnie na szybkim przekartkowaniu stron celem wywołania wrażenia ruchu.

Brzmi znajomo? I słusznie, ale można wykorzystać to w całkiem nietypowy sposób. Abi Feijo i Regina Pessos prowadzili warsztaty ze studentami Escola Soares des Reis – polegało to na tym iż każdy z uczestników rysował flipbooka następnie przekartkowując notes zmieniał swoje położenie w Galerii Sztuki robiąc sobie zdjęcie za każdym razem na tle innego eksponatu (tak to przynajmniej zrozumiałem). Jak to wyszło?

Przydatnymi aplikacjam dla chcących spróbować swoich sił w rysowaniu będą:

Największa i najmniejsza animacja

W świecie animacji też próbuje się bić rekordy. Studio Aardmans przy użyciu Noki 8 postanowiło zrobić najmniejszą animację na świecie – model miał zaledwie 9mm.

Istnieje też największa animacja – cały zespół ludzi spędził ponad 15 godzin na plaży po to by stworzyć kilkunastosekundowe ujęcie. To się nazywa poświęcenie.

Podsumowanie

Wykład Abiego Feijo był bardzo interesujący i na pewno dał wiele do przemyślenia w temacie efektywnego wykorzystania naszych smartfonów w krainie X Muzy. Żałuję tylko iż nie udało mi się dotrzeć na odbywające się w czasie Festiwalu warsztaty. Może za rok i kto wie może też stworzę coś intrgującego.W końcu wg wykładowcy najbardziej fascynującą go rzeczą w tej technologi jest swoista demokratyzacja i prostota tworzenia

Nakręcone filmy pochodzą z w.w wykładu. Ich pełne wersje znajdziecie z pewnością na YouTube.

Program Festiwalu można obejrzeć na jego stronie.
Dzisiaj i jutro ostatnie dni festiwalowe i pokazy nagrodzonych filmów.

Moja Evernotowa notka z wykładu

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s