TextMate 2 poszło w GitHub… what the hell?

Application icon for TextMate

No i stało się…chociaż informacja dotarła do mnie dopiero dzisiaj rano. TextMate 2 (kryptonim „Avian”) – kolejna odsłona jednego z najlepszych edytorów kodu dla Mac przechodzi w open source!!!  Pomyślałem sobie – ja pier… co się dzieje? W sumie nawet pomijam fakt że kupując wersję 1.5 miałem i tak wersję 2.0 obiecaną gratis, ale czemu główny developer decyduje się na taki krok?

Tym co dotąd nie mieli do czynienia z aplikacją, spieszę z wyjaśnieniem. Od roku 2004 TM to jeden z najpopularniejszych procesorów kodu, co więcej był taki czas że ludzie dla tego programu zmieniali PCta na Maka!! Alan Odgaard stworzył majstersztyk – rozwiązania z tego programu do dzisiaj pojawiają się w konkurencyjnych aplikacjach takich jak Chocolate, Sublime Text 2 może za wyjątkiem Emacsa …ale Emacs to insza bajka. Siłą TM były zawsze jego bundle – wtyczki rozszerzające funkcjonalność. Wytworzyła się ciekawa sytuacja – wtyczki były tworzone przez społeczność i były dostępne za darmo mimo iż główna aplikacja była własnościowa – to chyba jedyny taki przypadek na MacOSX.

Trzy lata temu rozwój aplikacji spowolnił. Mimo iż autor zadeklarował że 90% kodu jest już ukończone musieliśmy czekać do grudnia 2011 by pierwsza wersja tzw public alpha ujrzała światło dzienne. Był to jednak produkt, który trzeba było mocno odpluskwiać, pełen błędów i niespójności.    W pewnym momencie w portalach specjalistycznych zaczęto się nawet zastanawiać czy wersja alpha nie była przypadkiem rzucona testerom na odczepkę na zasadzie „czekaliście tyle no to w końcu macie i nie marudźcie”. Z biegiem czasu stało się jasne że Alan traci zainteresowanie projektem jako główny developer i myślę , że jego decyzja z przed paru dni jest tylko potwierdzeniem tego faktu. Na szczęście z tego co mówi nie stracił całkowicie zainteresowania projektem i będzie wspierał innych programistów jak tylko może.  Na swoim oficjalnym blogu zamieścił oświadczenie:

I’ve always wanted to allow end-users to tinker with their environment, my ability to do this is what got me excited about programming in the first place, and it is why I created the bundles concept, but there are limits to how much a bundle can do, and with the still growing user base, I think the best move forward is to open source the program.

The choice of license is GPL 3. This is partly to avoid a closed source fork and partly because the hacker in me wants all software to be free (as in speech), so in a time where our platform vendor is taking steps to limit our freedom, this is my small attempt of countering such trend.

W sprawie Aviana wypowiedział się też Marco Arment, twórca Instapaper. W ost odcinku swojego podcastu  „Build and Analyze” zdecydowanie zaprzeczył że będzie się angażował w kodowanie TM 2 lub 3 bo wymaga to zaawansowanego programowania także na niskim poziomie do czego On nie czuje się specjalista.

Repozytorium GitHub z projektem Avian znajduje się tutaj.

Źródła:

TextMate 2 goes open source (tuaw.com)
TextMate 2 Released As Open Source (developers.slashdot.org)
TextMate 2 at GitHub (macromates.com)

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s